ČLÁNOK
Stavebný portál Daibau.sk nám položil nasledovné otázky:
1. Aké sú hlavné príčiny vzniku vlhkosti v budovách?
Vznik nadmernej vlhkosti v budovách môže mať rôznu príčinu. Z takýchto príčin uvediem nasledovné: poškodená, alebo nesprávne zhotovená hydroizolácia, časom zdegradovaná hydroizolácia, poškodenia na plášti budovy alebo streche, upchaté dažďové zvody, poškodené inštalácie – vodovodné alebo kanalizačné potrubie, tepelné mosty a kondenzácia vlhkosti vo vnútri stavby, nesprávne užívanie stavby, zrealizované nevhodné stavebné úpravy, zrealizované nesprávne sanačné zásahy. Príčin vzniku vlhkosti v budovách môže byť aj viac, preto odporúčame previesť odbornú diagnostiku, kontaktujte nás bezplatne.
2. Aké materiály a technológie sa používajú na izoláciu proti vlhkosti?
Materiály a technológie rozdeľujeme predovšetkým na izoláciu nových stavieb a na izoláciu pôvodných stavieb, ktoré majú vlhkostné problémy:
1. Izolácie nových stavieb: izolačné materiály proti vlhkosti rozdeľujeme na materiály proti zemnej vlhkosti a proti tlakovej vode. Na izoláciu stavieb pri výstavbe používame klasické asfaltové pásy, ktoré sa aplikujú natavením na vopred pripravený a na penetrovaný povrch. Odporúčame použiť kvalitné asfaltové modifikované pásy, ktoré sa skladajú z ochrannej fólie proti UV žiareniu, SBS elastomérom modifikovaným asfaltom s plnidlami a so separačnou fóliou.
2. Izolácie pôvodných stavieb: používame sanačné metódy, ktorými zabraňujeme prestupu vlhkosti do stavby. Pred výberom sanačnej metódy je potrebné previesť diagnostiku, zistenie príčiny s návrhom odstránenia vlhkostného problému.
Izoláciu stavieb možno prevádzať viacerými spôsobmi:
A) chemická injetkáž – predstavuje aplikáciu izolačnej hmoty do muriva, odporúčame predovšetkým tlakovú injektáž, ktorá má oveľa väčší účinok, ako netlaková injektáž. Dôležitá je aj voľba vhodnej injektážnej hmoty, voľne dostupné injektážne hmoty na báze silan-siloxan považujeme za „hobby“ materiály, pre dlhú životnosť je potrebné zvoliť „profesionálne“ hmoty na báze PU živice (polyuretánové živice), alebo akrylátové gély, dôležitá je WTA certifikácia, ktorá zaručuje kvalitu a dlhú životnosť.
B) podrezanie stavby – predstavuje mechanický zásah do konštrukcie stavby, murivo sa podreže v celom priereze. Stavba sa podrezáva diamantovým lanom, alebo motorovou pílou, do škáry sa vkladá izolačný materiál, odporúčaná je LDPE fólia ( termoplastický nízkohustotný polyethylén ), sadanie stavby sa zabezpečí plastovými klinmi, škára sa vyplní maltou. Problémom po určitom čase bývajú spoje vzájomne preloženej fólie.
C) ostatné sanačné práce – zaraďujeme opatrenia na zabráneniu vlhnutia, zníženie vlhkosti v okolí stavby. Takýmito opatreniami môžu byť udržiavacie práce na stavbe, pravidelná kontrola dažďových zvodov, fasády, strechy. Medzi doplnkové sanačné opatrenia zaraďujeme zhotovené drenáže, drenážne vsaky pre vodu, terénne úpravy, prevetrávane fasády, podlahy – IGLU systém, odvetrávacie kanáliky, zhotovené nové sanačné omietky s protisalinitnou úpravou muriva. Doplnkové sanačné úpravy neriešia systémový problém, iba zmierňujú následky vlhnutia stavby.
3. Kedy je najvhodnejšie vykonať sanáciu vlhkosti – v ktorých ročných obdobiach alebo počas konkrétnych klimatických podmienkach?
Sanačné práce v interiéry je možné prevádzať počas celého roka, v exteriéri sú sanačné zásahy ovplyvnené poveternostnými podmienkami ako sú teplota a zrážky. Sanačný zásah odporúčame vykonávať čo najskôr po vykonanej diagnostike, zistení príčiny a odbornom návrhu sanačných prác. Kontaktujte nás bezplatne.